poniedziałek, 11 lipca 2016

Ergonomia a wybór fotela

To, jakI fotel biurowy wybierzesz do gabinetu, będzie mieć wpływ na Twoje zdrowie (a zwłaszcza na kręgosłup) i komfort pracy. Liczy się nie tylko wygląd fotela, co oczywiście jest też bardzo ważne, ale przede wszystkim jego ergonomiczność.

Nauką, jaka zajmuje się istotnym elementem naszej codzienności, jest właśnie ergonomia. Polega na badaniu, czy warunki stanowiska pracy odpowiadają fizycznym i psychicznym wymaganiom człowieka. Definicja sformułowana przez Polskie Towarzystwo Ergonomiczne jest taka:

Ergonomia jest to nauka stosowana zmierzająca do optymalnego dostosowania narzędzi, maszyn, urządzeń, technologii, organizacji i materialnego środowiska pracy oraz przedmiotów powszechnego użytku do wymagań i potrzeb fizjologicznych, psychicznych i społecznych człowieka". (źródło: ergonomia.info.pl)

Słowo ergonomia wywodzi się z greki. Ergon to praca, a nomos oznacza prawo/zasadę. Ciekawostką jest fakt, że podstawy tej nauki stworzył w 1857 roku Polak, przyrodnik Wojciech Jastrzębowski. 

Obecnie ergonomia to wraz z estetyką elementarne kryterium oceny, gdy wybieramy fotele obrotowe, które są podstawowym wyposażeniem biura.

Jako że spędzamy na nich codziennie po kilka godzin, pracując przy komputerze i przybierając nienaturalną pozycję, nasze zdrowie jest narażone na pewne dolegliwości i schorzenia. Najbardziej zagrożony jest nasz kręgosłup.


Dlatego fotele biurowe powinny spełniać cały szereg norm, dzięki którym praca w pozycji siedzącej nie tylko nie będzie zagrażać Twojemu zdrowiu, ale zapewni Ci również komfort.

Oto cechy fotela  zaprojektowanego z myślą o ergonomii:

1) Stabilna i funkcjonalna podstawa, najlepiej w postaci sprawdzonego rozwiązania, jakim jest pięcionóg na kółkach.

2) Miękkie i wygodne siedzisko z możliwością dopasowania wysokości. Regulacja powinna pozwolić na swobodne ustawienie stóp na podłodze oraz ułożenie ud równolegle do podłogi.

3) Regulowane podłokietniki, na których oprzesz ręce i dasz im odpocząć. Dobrze by było, gdyby były obite miękkim materiałem.

4) Oparcie fotela także musi być regulowany, ponieważ ten wspiera Twój kręgosłup. Koniecznie powinno umożliwić dostosowanie kąta odchylenia i regulację wysokości.

Idealny fotel obrotowy tworzy synergię ergonomii i przyjemnych wrażeń estetycznych. Model, który zaoferuje Ci komfort i atrakcyjny wygląd, na pewno wzbogaci Twoje biuro.



2 komentarze:

  1. Oczywiście miejsce w którym pracuje w biurze oraz wyposażenie całego biura jest bardzo znaczące. Ja również cenię sobie narzędzia biurowe z którymi pracuje. Jednym z nich są pieczątki wyrabiane w https://www.maxsc.com.pl/ ponieważ bardzo dużo papierów mamy do podbijania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygodny fotel to chyba najważniejsza rzecz w miejscu pracy. Trudno jest mi sobie wyobrazić coś innego. My w firmie mamy bardzo wygodne fotele, które od czasu do czasu są wymieniane na życzenie pracownika. Są trwałe i estetyczne, a co najważniejsze bardzo wygodne - to podstawa do efektywnej pracy.

    OdpowiedzUsuń