czwartek, 17 listopada 2011

Pielęgnacja basenu

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak pielęgnować basen ogrodowy, by woda była krystalicznie czysta i pozbawiona mikroorganizmów.

Właściciel basenu musi zmagać się z zabrudzeniami, poziomem pH wody i algami (glonami). Latem w basenie rozwija się cała gama mikroorganizmów – algi, grzyby, bakterie. Są różne metody walki z czystością – chemia basenowa, fizyczne czyszczenie i filtrowanie wody. Nie jest to heroicznie trudne, ale kilku rzeczy trzeba się nauczyć.

Zanim wyjaśnię na czym uzdatnianie wody basenowej polega, chcę ostrzec przed czymś. Środki, których będziesz używał pielęgnując baseny ogrodowe to nie zabawki, a chemikalia. Stosuj je zgodnie z instrukcją, ale przede wszystkim trzymaj się poniższych zasad:
  • przechowuj je w oryginalnych opakowaniach, w suchym pomieszczeniu i uważaj, by nie dostały się w ręce dzieci;
  • nie mieszaj dwóch różnych środków (chyba, że w instrukcji będzie wyraźne polecenie);
  • chemia basenowa nie trafia bezpośrednio do zbiornika - musi zostać rozcieńczona (a najlepiej wrzucana do specjalnych narzędzi – tzw. pływaków).

Właściwy poziomu pH wody w basenie

Napuść wodę i niech pójdzie w ruch chemia basenowa. Pierwsze, co trzeba zrobić to poprawić poziom pH wody, tak by znajdował się w przedziale od 7 do 7,4. Wartość tą sprawdza się za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest miernik poziomu pH i chloru w wodzie. Miernik taki jest łatwy w użyciu, a jego koszt waha się w przedziale 50-70 zł.

Twoim zadaniem jest pilnować by poziom pH znajdował się w tym przedziale (idealna wartość to 7). Osiągasz to dzięki dwóm środkom – pH plus i pH minus. Jeżeli potrzebujesz podnieść poziom pH – stosujesz pH plus, jeżeli obniżyć – pH minus. Prawda, że proste?

Teraz wyjaśnię dlaczego to istotne. Wartość wyższa niż 7,4 obniża działanie środków dezynfekcyjnych i sprzyja rozwojowi glonów. Z kolei jeżeli wartość jest niższa niż 7, metalowe części basenu (drabinki itp.) ulegają korozji. Wartość pH wpływa też na ludzką skórę - wartości poniżej 7 i powyżej 7,4 mogą powodować zaczerwienienia, podrażnienia i reakcje alergiczne.

Hamujemy rozwój glonów w basenie

Ważne jest także, by ograniczyć rozmnażanie się glonów w wodzie. Używamy do tego środka Algen lub jego silniejszego wariantu – Algen super. Z instrukcji tych środków dowiesz się, jaką ilość należy rozprowadzić w wodzie za pomocą pływaka lub skimmera. Ten ostatni jest podłączany do pompy, by odpowiadał za oczyszczanie lustra wody, z liści i innych niepożądanych rzeczy. Należy włączyć skimmer na cyrkulację wody i wrzucić do niego odpowiednią ilość Algenu.

Koagulacja mikroskopijnych zanieczyszczeń

W wodzie basenowej znajduje się mnóstwo mikroskopijnych zanieczyszczeń. Muszą przejść koagulację, czyli łączenie w większe, wychwytywane przez filtry, skupiska. Żeby to osiągnąć wykorzystujemy specjalny środek koagulacyjny, Flockfix. Do flokowania możemy użyć np. konewki czy wiaderka (rozpuszczając w wodzie i rozprowadzając po całej powierzchni wody) lub pływaka. Ważne jest by włączyć tym cyrkulację wody i filtrować aż woda stanie się krystalicznie czysta. Część skoagulowanych zanieczyszczeń może opaść na dno – na taki wypadek warto mieć podwodny odkurzacz.

Dezynfekcja wody

Na końcu trzeba jeszcze wodę zdezynfekować. Wykonuje się to za pomocą łatwo rozpuszczalnych środków opartych o chlor, np. Chemochlor (w postaci granulatu lub tabletek). Chlor skutecznie zabija bakterie i wyniszcza substancje organiczne, ale pozostawia po sobie ślad, w postaci niechcianych substancji. Jak sobie z nimi poradzić? Regularnym filtrowaniem i stałym dopływem świeżej wody (w przybliżeniu 3% pełnej objętości zbiornika w ciągu tygodnia). Po chlorowaniu trzeba odczekać aż zawartość chloru w wodzie spadnie poniżej 0,5 mg/litr – dopiero wtedy można się kąpać.

Utrzymywanie basenu w czystości

Żeby baseny, bez znaczenia czy baseny rozporowe, stelażowe, dmuchane czy gruntowe, pozostały czyste, należy pamiętać o kilku elementach. Po pierwsze, filtracja!

Dobrze jest nabyć skimmer basenowy, który będzie wyłapywał z lustra wody największe zanieczyszczenia - liście, gałęzie, robaki. Podłącza się go do pompy filtrującej. Te występują w różnych typach. Przykładowo, składającego się z dwóch filtrów – wstępnego i piaskowo-żwirowego. Ten pierwsze wyłapuje obiekty, które były zbyt drobne dla skimmera (np. włosy), a drugi zatrzymuje malutkie zabrudzenia unoszące się w wodzie.


Trzeba pamiętać, by co jakiś czas filtry piaskowo-żwirowe opłukać. Poza tym, warto zaopatrzyć się w pokrywę basenu i zakładać ją, kiedy się z niego nie korzysta. Zmniejszy to ilość liści i innych zanieczyszczeń, które dostaną się do wody.

Jak dobrać pompę filtrującą? W ciągu dnia woda powinna przefiltrować się przynajmniej sześciokrotnie. Przykładowo, w basenie o pojemności 6734 litrów, pompa o wydajności 2006 litrów/godz, musi działać ok 3,5 godziny w ciągu dnia. Sklepy i producenci zawsze podają wydajność pompy filtrującej. Zaleca się jednak, by pompy filtrujące do basenów pracowały dłużej – najlepiej włączać je 2 razy dziennie, na 2-4 godziny, w zależności od wielkości basenu. W okresie wysokich temperatur czas ten należy podwoić.

Po drugie, kontrolujemy poziom pH wody i wykonujemy „szok chlorowy”!

Co pewien czas sprawdzamy poziom pH wody i w razie czego stosujemy pH plus lub pH minus, raz na 2-3 tygodnie wykonujemy tzw. „szok chlorowy”, czyli chlorowanie ilościami, które są opisane w instrukcji środków. Należy pamiętać o nie kąpaniu się, zanim stężenie chloru nie spadnie poniżej 0,5 mg/litr. Pomoże nam to sprawdzić miernik poziomu pH i chloru w wodzie.

Po trzecie, czyścimy ręcznie!
Chemia basenowa to nie wszystko – co pewien czas należy też czyścić basen mechanicznie. Pomocne będą różne akcesoria basenowe – podwodne odkurzacze, szczotki i siatki do łowienia zanieczyszczeń z basenu.

Jeżeli masz problem z przygotowaniem swojego basenu, przeczytaj poradnik Jak rozstawić basen rozporowy.

fot. troymckaskle/CC BY-SA 2.0

21 komentarzy:

  1. Ciekawy artykuł, bardzo przydatny dla ludzi mających basen;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł, dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno polecę ten artykuł znajomym którzy mają basen, prosto i na temat.

    OdpowiedzUsuń
  4. W końcu znalazłam przydatny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  5. Oj tego syfu w basenie zawsze jest od groma. Ale na szczęście są doskonałe detergenty i odkurzacze basenowe - warto je mieć.

    OdpowiedzUsuń
  6. Racja, konkretny artykuł. Sam basen kupić to nie sztuka, trzeba jeszcze o niego dbać, a to niestety dodatkowe koszty i praca. No ale, kto by się nie poświęcił dla tej przyjemności:)
    Pozdriawam:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Najlepszy artykuł jaki znalazłem w internecie. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  8. Przestaniecie w końcu z tymi zachwytami? Co w tym artykule jest tak rewelacyjnego? Bardzo podstawowe i jednak nie kompletne podstawowe wiadomości, które można znaleźć przy każdym zakupionym basenie. Ochy, achy zostawcie na wieczór...

    OdpowiedzUsuń
  9. Artykuł znakomity i bardzo mi się przydał. Wczoraj jednak miałem taką ulewę nad miastem że nawaliło mi masę deszczówki do basenu (pomimo przykrycia) i aż wylewa się bokami ... eh trzeba będzie całą wodę znowu doprowadzić do użyteczności. pozdrawiam i zapraszam na www.grymmodarmowe.pl

    OdpowiedzUsuń
  10. Dzięki za przydatne informacje dotyczące czyszczenia baseny.

    OdpowiedzUsuń
  11. Już nie długo wypróbuję Twoje sposoby na czysty basen mam nadzieję, że się sprawdzą:) Jeszcze czekam na długie, ciepłe i słoneczne dni. Jak tylko przyjdą od razu go rozłożę :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawie opisane. Niedługo i ja wypróbuję Twój pomysł. Polecam również sprawdzić co można zrobi aby basen, który kupimy spełniał nasze wymagania. http://www.leroymerlin.pl/porady/ogrod/relaks-w-ogrodzie,b1493.html Serdecznie polecam

    OdpowiedzUsuń
  13. Dziękuję za artykuł, osobiście rozjaśnił mi cała sprawę a własnie zakupiłem swój pierwszy duży basen

    OdpowiedzUsuń
  14. Spoko artykuł w sam raz dla początkujących:P Sam kupiłem w tym roku basen i zastanawiam się jakie środki będą dobre do czyszczenia? W sensie jaka chemia? Kupiłem takie na pierwszy raz żeby sprzątnąć przed zima: http://polbas.pl/pl/chemia-basenowa/aktywny-tlen-2-kg-tabletki-200-g.htm

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo ciekawe wiadomości. O baseny warto dbać, aby móc korzystać z nich jak najdłużej. Dezynfekcja to kluczowa rzecz. Jednak jest przyjemna, gdy ma się specjalną chemię na przykład dostępną na http://www.gotix.com.pl/

    OdpowiedzUsuń
  16. Dużo przydatny informacji, pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo dobry i nie zbędny filtr do pielęgnacji basenu http://www.znamitozrobisz.pl/sposoby-na-czysta-wode-w-basenie-ogrodowym/

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetne porady, każdy posiadacz basenu ogrodowego powinien się z nimi zapoznać! :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  20. Taki basen ogrodowy to super sprawa. Oprócz jego pielęgnacji powinniśmy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo osób, które z niego korzystają. Na pewno przydadzą się nam specjalne maty basenowe https://powerrubber.com/kat/mata-antyposlizgowa/maty-basenowe/ za pomocą których możemy wyeliminować ryzyko poślizgu i związanych z nim kontuzji. Maty odznaczają się też właściwościami przeciwgrzybicznymi oraz przeciwwirusowymi, co zapewnia naszym stopom wysoki poziom higieny.

    OdpowiedzUsuń