wtorek, 14 sierpnia 2012

Drabina – jaką wybrać

Trudno wyobrazić sobie prace remontowe bez drabiny. W tekście opiszę, jak dobrać drabinę do swoich potrzeb.

Bezpieczeństwo użytkownika jest oczywiście najważniejsze. Bez znaczenia na typ drabiny, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania – solidność materiałów, niezawodność wykorzystanych zabezpieczeń (stopek, stabilizatorów, szczebli, blokad). Przyjrzyj się wszystkiemu, a jeżeli masz możliwość, przetestuj.

Zastanów się też nad swoimi potrzebami i warunkami, jakimi dysponujesz. Ile masz miejsca na przechowywanie drabiny? Drabiny przegubowe i rusztowania zajmują znacznie mniej miejsca niż wielofunkcyjne. Do czego drabina jest ci potrzebna? Inne możliwości oferują drabiny wielofunkcyjne, inne drabiny przegubowe czy rusztowania.
Drabina wielofunkcyjna
Drabina przegubowa
Rusztowanie

Wielofunkcyjne przydadzą się przede wszystkim właścicielom domów i działek, a także firmom budowlanym. Pozwalają one bowiem pracować na dużych wysokościach, ułatwiając dostęp do dachów, wysoko położonych sufitów itp. Przegubowe i rusztowania zostały zaprojektowane z myślą o pracy na niższych wysokościach.

Zarówno drabiny przegubowe, jak i rusztowania, umożliwiają wygodną pracę na powierzchni o długości około 2 metrów, bez konieczności przesuwania drabiny, a także możliwość rozstawienia na schodach. Jeśli chodzi o różnice, wysokość podestu drabiny przegubowej jest stała, a rusztowania ma kilka wysokości. Dodatkowo, drabinę przegubową można ustawić aż na 14 sposobów, podczas gdy rusztowanie tylko 5. Z rusztowania można, z kolei, zrobić dwie krótsze drabiny, co może okazać się przydatne np. podczas remontowania mieszkania.

Istotne jest też maksymalne dopuszczalne obciążenie – nie chodzi tu jedynie o użytkownika, ale i wagę dodatkowych narzędzi. Kupując drabinę, sprawdź ile kilogramów wytrzyma. Sprawdź również czy antypoślizgowe podłużnice, dobrze zadbają o stabilność. Upewnij się, że stopnie nie są śliskie. Warto też dowiedzieć się czy oferowane są opcjonalne elementy, jak podest, czyli półka robocza.

Na zakończenie warto pamiętać, że każda drabina powinna spełniać określone normy europejskie – przed zakupem należy koniecznie o nie zapytać. [Cz]

4 komentarze:

  1. Dziekuje za te porade i pozdrawiam,
    Joanna

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ważne jest ostatnie zdanie;)
    Ważne, żeby drabina posiadała odpowiedni certyfikat!

    OdpowiedzUsuń
  3. A do tego drabina przyda się też do wieszania firanek ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobrze jest mieć drabinę w domu, albo chociaż w komórce :D. Jak remontowałem swoje poddasze to wynająłem z https://www.arad.pl/drabiny,g4.html drabinę budowlaną do sprawnego przeprowadzenia remontu. Udało się bez większego problemu.

    OdpowiedzUsuń