Unikaj no name'ów, czyli produktów przez nikogo niefirmowanych. Jeśli do produktu nie przyznaje się żadna firma, niedobrze to wróży. Przeważnie sprzedawca pojawia się z takim towarem na rynku, sprzedaje i znika. Nie ma więc żadnej gwarancji na bezpieczeństwo i trwałość. Rada jest prosta: Skoro nie kupiłbyś fotelika dla dziecka w hipermarkecie, nie kupuj też trampoliny z nieznanego źródła. Oba przypadki mogą się źle zakończyć.
Poza tym, dobrej jakości rama trampoliny przetrwa lata, ale sprężyny, maty ochronne czy pianki zabezpieczające mogą się zużyć. Wtedy trzeba będzie kupić części zastępcze. Jeżeli chcemy, by sprzęt służył nam długo, musimy dowiedzieć się, czy sprzedawca, u którego chcemy zamówić trampolinę, oferuje części zastępcze. To bardzo ważne.
Z siatką czy bez siatki?
Trzeba wybrać rodzaj trampoliny pasujący do naszych oczekiwań. Wyróżniamy trampoliny z siatką i bez siatki. Wyposażone w siatkę zabezpieczającą dzielimy dodatkowo na trampoliny z siatką wewnętrzną i trampoliny z siatką zewnętrzną. Każdy z typów ma swoje wady i zalety. Każdy znajdzie swoich zwolenników.
Trampoliny bez siatki oferują szerokie możliwości zaawansowanym użytkownikom (można na nie swobodnie wskakiwać i z nich zeskakiwać), ale nie nadają się dla dzieci i niewprawionych dorosłych. Łatwo z nich spaść i ulec kontuzji.
Siatka zabezpieczająca pozwala uniknąć niebezpiecznych wypadków. Trampoliny z siatką zewnętrzną (zamontowaną wzdłuż zewnętrznej krawędzi) zwiększają bezpieczeństwo, uniemożliwiając użytkownikowi spadnięcie. Trampoliny z siatką wewnętrzną mają dodatkową zaletę – oddzielają skaczącego od stelażu, by nie mógł w niego uderzyć i by stopa nie dostała się pomiędzy sprężyny. Są to trampoliny odpowiednie dla większości użytkowników i wyłącznie takie nadają się dla dzieci.
Jaki budżet?
Pytanie „jaką trampolinę wybrać?” jest nierozłączone z innym pytaniem - „jaki jest budżet?”. Na polskim rynku znajdziemy sprzęt kilku producentów, m.in. NeoSport czy FuntekUSA. Produkty warte zainteresowania znajdziemy w ofertach kilku z nich, choć niektóre nie będą na każdą kieszeń.
Najtańsze trampoliny bez siatki, tzw. batuty, można dostać już za kilkadziesiąt złotych. Są to modele o niewielkich wymiarach – ich średnica waha się w okolicach 80 cm. Z większych, najtańsze trampoliny ogrodowe bez siatki zaczynają się już od 200 zł.
Przy większym budżecie, gdzieś w przedziale 1000-1400 zł, w zasięgu pojawia się sprzęt z najwyższej półki, jak choćby trampoliny Funtek. Nietrudno zauważyć na czym polega różnica - ramiona stelażu są masywniejsze i obite znacznie grubszą pianką (dla porównania: profil trampolin Pro razem z gąbką ma szerokość ok. 4,5 cm, a półokrągłe ramiona trampolin Funtek o szerokości 7 cm). Z takiego sprzętu będziemy korzystać latami.
Na co zwracać uwagę?
Jeżeli upatrzyliśmy jakąś trampolinę, trzeba się jej bliżej przyjrzeć. Jest kilka elementów, które należy sprawdzić. Po przeczytaniu poniższych rad będziesz wiedział, na co zwracać uwagę.
Podstawa - Podstawa trampoliny musi być solidna i stabilna. Trzeba się przyjrzeć, jak wykonane są nogi trampoliny, czy są wytrzymałe, czy będą dobrze stabilizować ruchy. Najlepiej oczywiście przetestować, ale często jest to niemożliwe. Dobrze sprawdzają się takie rozwiązania jak podwójne nogi w kształcie litery “U” czy dodatkowe stabilizatory, które na odpowiedniej wysokości łączą nogi.
Stelaż - Grubość profili jest bardzo ważna – kiedy są zbyt
cienkie mogą się wygiąć, a nawet złamać. Ramiona stelażu powinny być
grube i solidne, a do tego obite specjalną pianką zabezpieczającą.
Należy dotknąć taką piankę, upewnić się, że jest wystarczająco gruba i
gęsta, by uchronić od bolesnego uderzenia.
Siatka - Jeżeli kupujemy model z siatką, musimy zwrócić uwagę na jej wykonanie – musi być wytrzymała i porządnie szyta. Ważne jest też, by upewnić się, że jest dobrze przymocowana do podstawy i ramion stelażu (szczególnie jeżeli została dokupiona od innego producenta niż trampolina).
Połączenia - Ważne, by stelaż usztywniały pewne i bezpieczne połączenia. Najlepsze są specjalne ściski (posiadają je wspomniane trampoliny Funtek), ponieważ nie rdzewieją tak jak spawy. Można je zobaczyć poniżej.
Dobrze jest również, jak elementy są przykręcane lub ryglowane. Jeżeli jednak trampolina wyposażona jest w spawy, a mamy okazję ją oglądać, należy przyjrzeć im się dokładnie. Powinny być gładkie (żeby uniknąć zranienia) i pozbawione nawet najmniejszych śladów rdzy (może to osłabić konstrukcję, która połamie się po sezonie czy dwóch).
Dobrze jest jeśli złączenia są zabezpieczone dodatkowo pianką, tak jak w przypadku widocznych poniżej trampolin NeoSport (po lewej) i Pro (po prawej).
Sprężyny - Sprężyny muszą być solidnie wykonane i masywne. Ważne jest, by zaczepiały się pewnie - nie chcemy, żeby nagle wysunęły się podczas skakania. Poniżej sprężyny trampoliny Funtek.
dieki za te rady juz wiem co chce kupic
OdpowiedzUsuńa co z wysokością i drabinką?
OdpowiedzUsuńCzy powinno zwracać się uwagę na producenta trampoliny? Czy są stosowane jakieś europejskie atesty?
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję! Super porady!
OdpowiedzUsuńDużo istotnych informacji
OdpowiedzUsuńdziękuję również za te wszystkie porady
OdpowiedzUsuńzawsze mi sie marzyła trampolina na ogrodzie
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł! Polecam :)
OdpowiedzUsuńTo co Państwo powiedzą na to? http://systemfuntektrampoline.blogspot.com/2012/08/the-best-system-funtek-trampoline.html
OdpowiedzUsuńMiał ktoś styczność z trampolinami marki Sapphire ? Trampoliny w dobrej cenie zastanawiam się jak z ich jakością. Wiadomo, że w sklepie będą pisać to co najlepsze ;). Chodzi mi konkretnie o średnicę 365 cm: http://www.abcfitness.pl/trampoliny/trampolina_12/
OdpowiedzUsuńJa mojej córce kupiłam trampolinę o wielkości 500cm czyli 5m.Z siatką zewnętrzną wole takie dlatego że mamy dwie trampoliny.Jedną z siatką wewnętrzną, a drugą z siatką zewnętrzną.Z siatką wewnętrzną ma średnice 4'5 metra czyli 450 cm.Z siatką zewnętrzną kosztowała 2000zł.A z siatką wewnętrzną 1500.mam te trampoliny amerykńskiej marki.A mieszkam we Francji.Dobrze że mój mąż pracuje w ameryce.Dlatego że jest to bardzo dobra marka.
OdpowiedzUsuńPo przeczytaniu tego artykułu zdecydowałem się na zakup trampoliny. Przeglądałem wiele sklepów online i w końcu trafiłem na taki, który mnie usatysfakcjonował. www.trampolinowo.pl Ten sklep mogę polecić. Mają bardzo niskie ceny oraz bardzo dokładne opisy trampolin. Do tego mają różne akcesoria do nich.
OdpowiedzUsuńSporo informacji. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńJa trampolinę kupiłam na www.mojatrampolinal.pl dwa lata temu. Solidna, trwała - dwa lata już skaczemy z dzieciakami i ani śladu użytkowania. Sprawdźcie sobie
OdpowiedzUsuńKupiłem na mojatrampolina.pl. Trampolina posiada wszystkie niemieckie certyfikaty, siatkę i drabinke dostajemy w komplecie
OdpowiedzUsuńJeśli trampolina to tylko z siatką, a i koniecznie zwróćmy uwagę na maksymalne obciążenie.
OdpowiedzUsuńDuży wybór trampolin jest w sklepie https://www.hop-sport.pl/trampoliny-ogrodowe/
OdpowiedzUsuńwitam chcemy kupić trampoline mamy dzieciaki w wieku 2,4,6 lat i zastanawiamy się nad trampoliną z siatką zewnętrzną ale się wahamy proszę o odpowiedź/rade
OdpowiedzUsuńnajlepiej duża
OdpowiedzUsuńŚwietne zestawienie różnych rodzajów trampolin – bardzo pomocne przy wyborze dla dziecka. Cenię sobie takie praktyczne wpisy z konkretnymi wskazówkami.
OdpowiedzUsuńhttps://www.superbclub.pl/viewtopic.php?p=461381