Kiedy łamiemy prawo, nie ma żadnych wymówek. Nie możemy wykręcić się niewiedzą – tłumaczenie, że nie mieliśmy pojęcia o istnieniu konkretnych przepisów, na nic się nie zda. W końcu popularna rzymska sentencja głosi: "Nieznajomość prawa szkodzi"...
Bardzo często kierowcy wykazują się brakiem nie tylko wiedzy, ale też odpowiedzialności w kwestii jazdy w stanie nietrzeźwym. W związku z tym warto się zapoznać z kilkoma podstawowymi faktami.
Już 0,1 promila – czyli najmniejsza możliwa dawka - nie najlepiej działa na kierowcę, ponieważ wpływa na poziom koncentracji na drodze, a zatem stwarza zagrożenie.
Alkohol etylowy jest substancją należącą do psychoaktywnych i silnie oddziałuje na nasz ludzki układ nerwowy. Jeżeli posiadasz alkomat osobisty, to z wyniku testu trzeźwości dowiesz się, co oznaczają poszczególne wyniki badania:
- 0,1‰: jesteś rozkojarzony;
-
0,2‰: Twój czas reakcji wydłuża się;
-
0,3‰: masz zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej;
-
0,4‰: wolniej reagujesz na bodźce, a Twoja sprawność psychomotoryczna pogarsza się;
-
0,5‰: jesteś nadpobudliwy, gorzej widzisz i nieprawidłowo oceniasz sytuację na drodze;
-
0,6‰: tracisz koncentrację i przeceniasz swoje możliwości;
-
od 1 do 2‰: Twoje serce szybciej bije, masz gwałtowne zmiany nastroju i kłopoty z równowagą;
-
od 3 do 4‰: jesteś na skraju utraty przytomności;
-
4‰ i więcej: zagrożone jest Twoje życie, masz kłopoty z oddychaniem i grozi Ci zatrzymanie akcji serca.
0,8‰: osłabiają się Twoje mięśnie, co pogarsza fizyczną zdolność kierowania pojazdem;
od 2 do 3‰: jesteś senny, tracisz panowanie nad sobą;
Alkomat - warto się w niego zaopatrzyć
W Polsce dozwolona zawartość alkoholu we krwi to 0,2 promila. Kiedy przekroczysz ten limit, wyróżnia się dwie sytuacje:
- stan po użyciu alkoholu, czyli między 0,2 a 0,5 promila,
- stan nietrzeźwości, czyli więcej niż 0,5 promila.
Podobnie rzecz się ma ze stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu:
- stan po użyciu alkoholu to między 0,1 a 0,25 mg w 1 dm3,
- stan nietrzeźwości to powyżej 0,25 mg w 1 dm3.
Jak najlepiej sprawdzić, czy dzień po imprezie, na której spożywaliśmy alkohol, jesteśmy wystarczająco trzeźwi? Alkomaty to rozwiązanie dla rozsądnych kierowców. Powinny znaleźć się w samochodzie każdego, dla kogo bezpieczeństwo i odpowiedzialność to priorytety.
Na podstawie www.parpa.pl
najczęsnym problem człowieka to alkochol
OdpowiedzUsuńZapraszam do MNIE
Alkomat to podstawa, sam mam alkohit x50, co jest dobrym pomysłem, jeżeli prowadzenie samochodu to codzienność. Oczywiście alkomat powinien być dokładny, bo nie warto kupować byle czego, co będzie dawało mylące wyniki. Nawet o trochę, tak jak jest w artykule. 0,2 promila jest już stężeniem niedozwolonym. Można to sprawdzić, ale poza Wikipedią, bo ona zdaje się też nieco myli.
OdpowiedzUsuńFajnie to wszystko zostało tu opisane.
OdpowiedzUsuńNa pewno sam alkohol nie pomaga nam w żadnym rozwiązywaniu spraw. Jeśli zresztą sięgamy po niego zbyt często to w takiej sytuacji możemy stać się szybko uzależnieni od od alkoholu. Dlatego kiedy już jest taka sytuacja to jak najbardziej warto jest zgłosić się do ośrodka https://detoksfenix.pl/ gdzie bez większego problemu pomogą nam wyjść z uzależnienia.
OdpowiedzUsuńWiadomo, że w normalnych porcjach wszystko jest dla ludzi, ale myślę, że niestety ale wiele osób szybko się zatraca. Jak dla mnie doskonałym rozwiązaniem jest na pewno wybranie się do psychologa https://dominikhaak.pl/ gdzie bez problemów porozmawiamy o naszych problemach.
OdpowiedzUsuńNa pewno zbyt duża dawka nie jest za bardzo dobra i myślę, że również w takich sytuacjach może już przydać się pomoc psychologa. Na pewno w takich momentach warto jest wybrać się do psychologa. Myślę, że gabinet https://psycholog-ms.pl/zakres-pomocy/ jest na pewno godny polecenia.
OdpowiedzUsuńGdy mówimy o uzależnieniach to jak najbardziej warto jest wiedzieć gdzie od razu możemy poszukać tej właściwej pomocy. W każdym razie skorzystanie z pomocy psychologa http://www.terapiapoznan.pl/ jest na pewno bardzo dobrą opcją.
OdpowiedzUsuń